Søk

Du store Kineser!


Det heter seg, feilaktig nok, at Den kinesiske muren er det eneste menneskelige byggverk som kan beskues fra månen. Nå kan den i hvert fall beskues i Klubben. Dog er dimensjonen atskillig mindre. Under møtet siste onsdag i februar kunne Thor Haraldsen overrekke en del av Den kinesiske mur til Klubbens konservator Gorm Lund. Han og de øvrige fremmøtte tok imot gaven med glede den føyer seg nå inn i en rekke andre bygningsmessige reminisenser.

Thor Haraldsen ville ikke avsløre hvordan denne delen av muren hadde havnet i Norge. Det er lett forståelig all den tid kineserne har sett seg lei på deler av muren som stadig forsvinner, og derfor har ilagt strenge pengestraffer for de som forsøker seg. Men vi går ut fra at denne delen, som for øvrig var lagt inn i en passende glassforseglet kasse, ble brakt til Norge lenge før dette forbudet ble effektuert. Og bare for å gjenoppfriske noe av barnelærdommen: Muren ble påbegynt på 200-tallet før Kr. i den såkalte Shi Huangdi som var den første kinesiske keiseren. Muren er et forsvarsverk av jord og stein og er 6352 km lang. Under ledelse av general Meng Tian ble 300 000 bønder, soldater og kriminelle satt i arbeid. Titusener døde i løpet av de ti årene byggingen pågikk. På begynnelsen av 1200-tallet rykket mongolene sørover under ledelse av Djengis Khan. I løpet av noen få år mistet mellom 35 og 50 millioner kinesiske bønder livet, og mongolene ble herskere over det veldige riket. I motsetning til populære myter er ikke muren synlig fra månen. Men under ideelle forhold kan den ses med det nakne øye fra verdensrommet. Selv i lav bane rundt jorden er den vanskelig å få øye på, og er på ingen måte det tydeligste menneskeskapte objektet. Den kinesiske muren føyer seg nå godt inn blant av andre av Klubbens bygningsmessige rariteter. Vi disponerer over en del av Berlin-muren som i sin tid ble gitt i gave av Per Holter Andersen. Han har selv fortalt om da han fikk vite at nå sto Berlinmuren for fall 10. november 1989. Den dagen Per og hans 16 år gamle sønn seg på et fly til Berlin. De rakk å få med seg en del av dramatikken – og en bit av muren som de egenhendig hugget løs, og siden forærte Klubben som en generøs gave. Og bare for å friske opp på hukmmelsen. Muren ble begynt bygget i august 1961, og dens hensikt var å stoppe flommen av de 3,2 millioner som hadde flyktet over til vest siden 1949. Muren hermetiserte Vest-Berlin som lå som en enklave i Øst-Tyskland. Muren ble modifisert tre ganger; den første «muren» bestod av tolv kilometer med betong, og 137 kilometer med piggtråd. En sammenhengende betongmur ble satt opp i 1965, og den «moderne grensen» kom på slutten av syttitallet. Det er denne «moderne grensen» som vanligvis forbindes med Berlinmuren. Den «moderne grensen» bestod av 106 kilometer med 3,5 m høy betongmur, 67 km med 3-5 m høy piggtråd, 302 vakttårn og 20 bunkere, 105 km med pansergrav, 127 km med gjerde, og 124 km med veier for grensevaktene. I tillegg ble det brukt hunder. For å komplettere historien om murene, kan vi også tillegge at Klubben også har i sine samlinger en bit av Klagemuren i Jerusalem som er donert av Gorm Lund som også har gitt en liten bit av Getsemane have. Men det er en annen historie.

#1Public

0 visninger0 kommentarer

©Travellers` Club, Oslo, Norway    ts@travellersclub.no      Proudly made by www.hattemannen.no