Søk

Max Manus: En premiere uten sidestykke


En situasjon fra filmen der ekteparet Max Manus og Tikken Manus er i dialog. De blir fremstilt av henholdsvis Aksel Hennie og Agnes Kittelsen.

Sjelden eller aldri har det vel vært så stor oppmerksomhet om noen norsk film som den filmatiserte beretningen om Max Manus. Den får premiere på Colosseum 17. desember og ”halve” Norge har henvendt seg til filmselskapet for å få billetter. - Dette er nesten helt vilt, sier produsenten John M. Jacobsen som også er medlem i vår klubb. Hver eneste dag, selv på søndager, ringer det folk og trygler om plass på premieren. Men vi kan ikke hjelpe. Alle plasser er for lengst besatt. Premieren kommer for øvrig til å bli ganske spektakulær. Ivertfall har jeg aldri opplevet maken. Mange svært så celebre gjester har meldt sin ankomst, sier Jacobsen som er diskresjonen selv og ikke vil navngi de mest celebre. Man vi kan bare gjette. Alle er der Det kommer også enkelte krigsveteraner. Det er ikke så mange gjenlevende, men Gunnar Sønsteby vil i hvertfall bli å se i salen sammen med flere av sine kolleger fra den gang. Blant gjestene får vi også se Tikken Manus, enken etter Max som det hele er bygd opp om. Tikken er også md i filmen, og blir spilt av Agnes Kittelsen mens det er Aksel Hennie som spiller selveste Max Manus. Gjestene på premieren får også glede seg over Gardemusikken som spiller og sikkert mye annen festivitas. Man skal alltid være forsiktig med å programfeste en suksess, men denne gang føler redaktøren for disse sider det samme som produsenten: Dette kommer til å bli en av Norges mest severdige filmer noen sinne. Prøvevisninger har allerede gitt slike indikasjoner, og Johns egen intuisjon bør også være å stole på. Han værer suksess. Juks? Langt derifra! Filmen gir angivelig en spennende, velspilt og ikke minst troverdig fremstilling av det som skjedde med og rundt Max Manus under krigen. Et pussig apropos er et par avisinnslag der produsenten beskyldes for å jukse i fremstillingen av det som skjedde. Det blir hevdet at norsk politi eskorterte troppene opp langs Karl Johan 9. april 1940, men i filmversjonen er både politiet og hestene deres søkk borte. - Jukset du, John? - Neida, det er bare det at man blander patinerte datoer. Det var en rekke troppeparader på Karl Johan under krigen, og vi viser en parade som fant sted i juni og der var ikke det norske politiet med. Så enkelt er det! Dermed er vi beroliget, og kan med store forventninger se frem til beretningen om vår største krigshelt Max Manus som bare kan sidestilles med Gunnar Sønsteby.

John Jacobsen

#1Public

0 visninger0 kommentarer

©Travellers` Club, Oslo, Norway    ts@travellersclub.no      Proudly made by www.hattemannen.no