Søk

Travellers' Club representert i Adventurers Club i Los Angeles


Vårt danske Hobro-medlem Lars Nielsen, kjent for sine lange sykkelturer omkring i verden, kan fortelle at vårt lille bordflagg er ”stillet op i baren” i Adventurers Club i englebyen. Lars er en flittig bruker av Facebook, og ved en tilfeldighet i dette verdens-omspennende sosiale mediet fikk han kontakt med vår broderklubb over there. Dette er hva han fortalte:

Facebook kan føre til meget!

Et foto på Adventurers Club, Los Angeles, side fra Panamint Springs (vest for Death Valley) fik mig til at levere følgende kommentar: ”Dér har jeg været 2 gange på cykel”! Gary Hareland, fotoets ejer, er medlem af Adventurers Club i Los Angeles. Hans bedstefar kom til USA fra Stavanger, Norge. Da jeg fortalte ham, at jeg er medlem af Travellers Club i Oslo førte det ene ord til det andet. Pludselig inviterede han mig til klubaften næste gang min rute faldt forbi Los Angeles.

Sådan et tilbud får man ikke så tit, så det blev realiseret med det samme (i December), så jeg kunne komme til møde hos Adventurers Club torsdag d. 23. februar.

Det blev således arrangeret, at jeg kunne overnatte hos Gary og hans kone i Ridgecrest, nord for Los Angeles, i 2 nætter i forbindelse med besøget. Naturligvis tilføjede jeg en lille cykeludflugt samtidig med: Ridgecrest – Bakersfield – Santa Maria – Solvang – Santa Barbara – Malibu – Los Angeles Airport.

Den store dag oprandt og Gary kørte os fra Ridgecrest til mødet, som startede kl: 18 med ”Social meeting, derpå spisning og til sidst aftenens foredrag, som handlede om et besøg hos Masaierne i Kenya. Klubbens lokaler ligger på Broadway i Chinatown. Vi ankom, blev skrevet ind og jeg blev fotograferet ved siden af maskotten, en Isbjørn. Derpå fik jeg lov til at fotografere løs i lokalerne, der er fyldt med udstyr fra de mange ekspeditioner, som medlemmerne har været på, overalt på Kloden.

Overraskelserne kom også: En hund ankom – og jeg fik lejlighed til at trykke næver/poter med hundeskuespilleren, Heidi, med rødt halstørklæde – og jeg gav hende derpå hundekiks.

Næste overraskelse var dansk! Ib Jørgen Melchior, immigreret til Staterne i 1938, kom også denne aften. Efter flere års fravær. Et tilfælde? Krigsveteran fra Anden Verdenskrig, forfatter og filminstruktør.

Fra første parket fik jeg konstateret, at han taler et fint dansk, hvilket klubbens medlemmer ikke anede, at han kunne! Et håndtryk og en hilsen fik jeg med på vejen. Hold da op!

Af en eller anden mystisk årsag er ”Travellers Club”s flag stillet op i baren! Derpå begyndte foredraget om Kenya. WOW, et besøg.

Værd at købe en flybillet til Los Angeles for. Hilsen Lars, medlem nr 1099

Et av de første norske medlemmene av Adventurers Club: Roald Amundsen

Fra venstre: Meg selv, Ib Melchior og Gary Hareland

SISTE..!

Det tikket inn en melding til redaksjonen fra Per Steffensen, hvor han oppklarer mysteriet om hvor vårt flagg kommer fra. Han sier:

"Det nok trampbroder 995 Jens Christian Petersen som har gitt vårt bordflagg til Cluben i LA da han var på besøk for flere år siden."

#1Public

1 visning

©Travellers` Club, Oslo, Norway    ts@travellersclub.no      Proudly made by www.hattemannen.no